חיפוש ומציאת עבודה בארץ

Written on 22 יוני, 2009

שלום לכולם, אתמול היה היום האחרון שלי במקום עבודתי הקודם – סטודיו שלושת הדובים המדהים. מחר יהיה היום הראשון שלי במקום עבודתי החדש, חברת הסטארט-אפ WIX (כתבתי עליה בעבר לפני שבכלל עלתה האופציה לעבוד אצלה).
כתוצאה מהמאורע, החלטתי להכין פוסט מיוחד על חיפוש ומציאת עבודה בארץ. בפוסט הזה אני ארשום על הדרכים השונות למציאת עבודה בתחום עיצוב האינטראקטיב. רוב השיטות שימושיות גם למחפשי עבודה כלליים בתחום – מעצבים שונים מצד אחד ומפתחים מהצד השני.

1. חברים!

חיפוש עבודה דרך החברים שלך

איזו דרך יכולה להיות טובה יותר מהחברים? מחקר שקראתי עליו לא מזמן (אל תשאלו אותי בדיוק איפה הוא פורסם ומי בדיוק כתב/ערך אותו – לא זוכר) קבע שבשביל להגיע לאדם אנונימי-רנדומלי במקום כלשהו על גבי כדור הארץ, צריך לא יותר מ6(או 7)  אנשים בדרך. את המחקר ביצעו בצורה מקסימה: בחרו שמות רנדומליים מרחבי העולם ושלחו אליהם חבילות. החבילות היו חייבות לעבור מאדם אחד ישירות לחברו. ללא קיצורי דרך. (אם אני צריך לשלוח חבילה לאדם בשוודיה, אבל אני לא מכיר שם אף אחד, אז אני אשלח לאדם שאני חושב שיתכן והוא מכיר אנשים בשוודיה. אותו אדם שולח לחבר בעיר השבדית… וכן הלאה).  אז אם בשביל להגיע לכל אדם על גבי כדור הארץצריך עד 6-7 אנשים, תחשבו כמה צריך בארץ הקטנה שלנו. תפעילו את החברים שלכם. זאת רשת עסקים גדולה משחשבתם ויש סיכוי טוב שאחד מהם מכיר מישהו שמכיר מישהו שבדיוק מחפש אתכם. אל תסתפקו בתשובות כמו "אני כרגע לא מכיר אף אחד שמחפש…", תזכירו להם על בסיס שבועי אם צריך שאתם עדיין מחפשים עבודה. לצורך זה, תעשו לעצמכם רשימת חברים ופעם בשבוע תרימו צלצול לכולם בסבב. תשאלו מה נשמע ואם הם שמעו על מישהו שמחפש עובד איכותי…

אל תשכחו שמעגל החברים שלכם כולל גם את האנשים ברשתות החברתיות השונות שלכם – הצטרפו לקבוצות הרלוונטיות בפייסבוק ובקפה דה מרקר, צרו קבוצות גוגל עם החברה מהלימודים ותבדקו עם החברים שלכם שעובדים במקומות עבודה שיכולים להיות רלוונטיים, גם אם הם עצמם לא מעצבי אינטראקטיב. זה אף פעם לא מזיק, כל עוד הם באמת חברים.

2. חפשו באתרים הרלוונטיים

הופ - לוח דרושים/ות לתחום העיצוב והאומנות

הופ/ job מציע משרות בתחום העיצוב, פרסום, כתיבה וכו'.

קונספציה - לוח משרות בתחום העיצוב

מוכר יותר וותיק יותר מהופ, ניתן למצוא את אתר קונספציה. הסיבה לכך שהוא כאן במיקום השני היא שהוא עוסק במגוון תחומים ולא רק בנושא ההשמה וחיפוש העבודה. מצד שני, גם בתחום חיפוש העבודה הוא משמש כבר זמן רב כסמכות העליונה והמקום הראשון אליו הולכים על מנת לחפש עבודה.

מעבר לשני האתרים הנ"ל, המתמחים בתחום העבודה למעצבים, מתכנתים וכו', ניתן תמיד למצוא עבודות מעניינות בפורומים השונים (שווה להכנס פעם ביום-יומיים בזמן חיפוש עבודה ). אני לא הייתי מציע להכנס לאתרי חיפוש העבודה הכ"לא מתמחים" כיוון שההצעות שם מטומטמות ברובם וסתם מבזבזות זמן. דוגמא לעבודה בתחום העיצוב שמצאתי באחד מהאתרים הכלליים (הגדולים דווקא): "עוזר אישי לנהול לקוחות הפקה ושיווק מעצב תלת מימד לנהול אתר". אין לי אפילו מושג קלוש מה זה אומר. כחלק מהתיאור (שלא ממש עזר להבהיר את העניין) מצאתי את השורה הבאה – "מעצב /ת עדיפות לתעשיתי הבנה בגרפיקה ונסיון באתרים." זה אומר שהם רוצים מעצב תלת מימד, שלמד עיצוב תעשייתי דווקא, מבין באתרי אינטרנט ובגרפיקה. מי שכתב את הצעת העבודה פשוט לא מבין בתחום. כיוון שהוא לא מבין בתחום, לעבוד תחתיו יהיה סיוט לא קטן. בקיצור – אם אתם מעצבים רציניים ולא סתם מחפשים עבודת קיץ בזמן הלימודים – לברוח מהאתרים הגדולים.

3. תיק העבודות שלכם הוא אמצעי המכירות הראשון במעלה שלכם!

בפוסט הזה תוכלו למצוא מידע על אתרים להקמת תיקי עבודות.
בנוסף לכך, מגזין העיצוב smashing magazine הוציא פוסט שכותרתו איך בונים תיק עבודות. תבדקו אותו.

בלי קשר לשני הפוסטים הנ"ל, חשוב לזכור:
1. תיק עבודות לא נמדד על פי נפח, למרות שנפח עוזר. הוא נמדד על פי איכות העבודות המוצגות בו. אם יש לכם שלושה פרויקטים איכותיים והרבה פרויקטים פחות טובים, תמצאו דרך להציג בעיקר את הפרויקטים האיכותיים עם איזכור מינימלי של שאר הפרויקטים.
2. תיק עבודות איכותי לא צריך להכיל יותר מ20 פרויקטים בהגזמה. גם 20 פרויקטים יתחילו לעייף את הבודק.

4. הראיון.

ראיון העבודה הוא כנראה החלק המשמעותי היחיד שעומד בפניכם בשלב הנוכחי. חשוב לזכור שהקלישאה הראשונה – "הרושם הראשוני הוא החשוב ביותר", תופסת כאן יותר מבכל מקום אחר. ברוב המוחלט של המקרים, זאת ההזדמנות היחידה שלכם.
1. לבוש – הקפידו לבוא בצורה מסודרת, אחראית. הכוונה היא לאו דווקא לחליפה. פשוט אל תגיעו עם קרוקס דהויות ובגד ים. זה מקום עבודה והאדם שעומד להעסיק אתכם רוצה לדעת שהוא מעסיק אדם שיחזיר לו את התמורה שהוא משלם עליה. יש לי הסתייגות קלה מהסעיף הזה בהמשך.
2. דיבור – חשוב להיות אמיתיים. יחד עם זאת, אל תתלהבו יותר מידי מעצמכם ומהכישורים שלכם. תנו לעבודות שלכם לדבר בעד עצמן. תהיו מכובדים ותנהגו בכבוד למעסיק הפוטנציאלי. שוב פעם. הכוונה היא לא לקרוא למראיין אדוני 15 פעמים בדקה, פשוט אל תקללו אותו יותר מידי ובלי בדיחות סחבק. יש הרבה אגו בתוך העניין הזה. אם הבוס הפוטנציאלי שלכם היה רוצה חבר, הוא היה מפרסם הודעת דרוש חבר. יש לי הסתייגות קלה מהסעיף הזה בהמשך.
3. החלטות – דעו מראש מהי נקודת המינימום שלכם ומהי נקודת המקסימום שלכם ועמדו בהן. אם אתם חושבים שמגיעה לכם משכורת X ומקסימום X-Y. אל תתפשרו על X-2Y. אם הנוסחה קשה לכם מידי – תחליטו מראש מהו המינמום שמתחתיו לא תעבדו. כמו כן, כאשר ישאלו אתכם על איזה סכום חשבתם, שיהיה לכם כבר סכום מוכן. ההתפתלות בשלב הזה יכולה להוביל למצב שבו המעסיק יודע שלא הקדשתם לזה מחשבה. זה יוריד את המשכורת הממוצעת שלכם.
4. הכנה מראש – קשור מאד לסעיף 3. תשאלו את החברים שלכם שעובדים בתחומים דומים (פרסום שונה מסטודיו שונה מסטארט-אפ שונה מהיי-טק מבוסס. כל אחד מהם הוא תחום אחר מבחינתי) כמה הם מרוויחים. ככה תדעו מראש פחות או יותר מהם הכומים המקובלים ותוכלו לנסח לעצמכם חוקיות בנוגע לגובה השכר והתנאים שאתם רוצים.
5. לחיצת יד וביטחון עצמי – כל כך חשוב. לחיצת יד איתנה, יחד עם יישור מבט מחזקת את הרושם הכמעט בלתי מודע, לרוב, שמולנו עומד אדם חזק עם ביטחון עצמי. לחיצת יד רפויה ומבט בריצפה מחזקת את הרושם ההפוך. כפי שאנחנו רוצים לעבוד עם אנשים שנראים לנו איכותיים, כך גם הם. אני יודע שזאת נשמעת כמו עצה מוזרה, אבל אני באמת חושב שהיא אחת מהחשובות.
6. יוצאים מהכלל – מה לעשות ובתחום העיצוב ישנם אנשים שונים מהרגיל? חלקנו מוקצנים, חלקנו ביישנים, חלקנו פשוט שונים בדפוס ההתנהגות שלנו מהנורמה. אין בכך רע. למרות מה שרשמתי בסעיף 1 ובסעיף 2, אם אתם מרגישים שאתם כאלה אנשים, פשוט תהיו אתם. שימו את ההערה שלי במקום אפל כלשהו בראש שלכם וזכרו מהו סוד הקסם שלכם. הדבר הגרוע ביותר הוא לעבוד על המעסיק בראיון העבודה. רובם יעלו על זה בשלב מוקדם זה או אחר ואז תעמדו כולכם במצב לא נעים בעליל – או שהוא ירצה לפטר אתכם או שהוא פשוט יעשה את זה ודי. ותהיו בטוחים שאדם שפוטר ממקום העבודה הקודם שלו לא עושה רושם חיובי במיוחד במקום הבא שלו.

5. העבודה.

למרות שכבר קיבלתם את העבודה בשלב הזה, עדיין יש מספר דברים חשובים לזכור.
1. זאת כולה עבודה – אז מה הרע ביותר שיכול לקרות אם הבוס החדש לא יהיה מרוצה? הוא יפטר אתכם ותחזרו למצב בו התחלתם. לא קרה כלום.
2. בכל עבודה, ולא משנה עד כמה היא מקצועית או פשוטה, ישנה עקומת למידה. אפילו מנקה בתים שמגיע בפעם הראשונה לבית חדש, אחרי שהוא כבר שנים עושה זאת יום-יום, צריך ללמוד את השטיקים של בעל הבית החדש. על אחת כמה וכמה בעבודה עם גורמים וממשקים חיצוניים רבים כל כך כמו בתחום העיצוב. הגיוני שלוקח לכם זמן רב יותר לבצע עבודה מאשר לאדם שנמצא שם כבר 5 שנים. למרות מה שכרגע רשמתי – זה לא תירוץ למשוך את הזמן. שבו שעה או שעתיים אקסטרה ביום בחודש הראשון בשביל להתמקצע על התוכנות החדשות או בשביל להבין טוב יותר ולעומק את השפה (הגרפית) החדשה. רק בגלל שאתם החדשים, לא אומר שאתם צריכים תפוקה נמוכה יותר מהותיקים. זה אומר רק שאם צריכים יותר זמן בשביל לבצע את אותה התפוקה.
3. תקפידו ללמוד כל הזמן. מקום עבודה שבו אתם כבר לא לומדים דברים חדשים הוא מחלה ארוכה ואיטית למעצב/ת הנפוץ/ה. תתחילו לחפש עבודה חדשה.

אני מקווה שהעצות שלי יעזרו לכם למצוא את עבודת החלומות שלכם. תרגישו חופשי לרשום כאן עצות נוספות או שאלות בנוגע לפוסט.

6 תגובות

Comments closed

 1. נכתב על ידי גל:

  בהצלחה רונן.
  כל הכבוד על הפירוט.
  כשאחפש עבודה, זה יהיה הפוסט הראשון שאני אחזור אליו.

  23 יוני, 2009 @ 8:48
 2. נכתב על ידי Berliner Ronen:

  🙂

  23 יוני, 2009 @ 11:05
 3. נכתב על ידי אורן:

  סחטיין על הפוסט המושקע והמעניין, כן ירבו!
  הרעיון שתיארת בסעיף הראשון נקרא שש דרגות של הפרדה.
  אפשר לקרוא עליו כאן http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%A9_%D7%93%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%AA_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%93%D7%94

  25 יוני, 2009 @ 10:25
 4. נכתב על ידי אביתר:

  חבר, איפה אתה?! חסר משהו… 🙂

  מקווה שהכל אחלה אצלך בעבודה החדשה…

  30 יוני, 2009 @ 20:45
 5. נכתב על ידי יקי:

  מצויין , בדיוק מה שאני צריך עכשיו !
  (…האמת שאני כבר חודש מחפש . על סף ייאוש !
  אנשים אפילו לא חוזרים בקשר לפניות אליהם )
  נקווה שיהיה בסדר

  12 יולי, 2009 @ 16:56
 6. נכתב על ידי יקי:

  אז הנה , אני מצדיע לך !! יש לך חלק גדול בתהליך מציאת העבודה החדשה שלי .. תודה רבה לך !
  אנשים , מומלץ מומלץ ליישם את מה שרשום פה. לי זה ממש עזר

  23 יולי, 2009 @ 21:53