על כדורגל ועיצוב

Written on 20 יוני, 2010

ממש לפני כמה דקות סיימתי לראות משחק כדוגל מרהיב בין קמרון ודנמרק. המשחק התנהל ברובו המוחלט בצד המגרש של דנמרק, כאשר קמרון הוכיחו שליטה כמעט מוחלטת בכדור, עם מהלכים מצויינים ושליטה יוצאת דופן בכדור, בעוד הדנים רק מנסים לעצור התקפה אחרי התקפה עם הגנה סבירה והתקפה בינונית. יחד עם זאת, המשחק נגמר 2-1 לטובת הדנים. איך זה קרה?

זה קרה כיוון שכאשר הדנים כבר קיבלו את הכדור ויצאו למתקפה, השחקנים ההתקפיים הבינוניים שלה הצליחו להבקיע אל מול הגנה חלשה מאד. בעוד שההתקפה החזקה של הקמרונים לא הצליחו אל מול ההגנה הסבירה של הדנים.
אז יכול להיות שאנשים אחרים יתארו את המשחק בצורה אחרת ופרשני ספורט מהוללים יצחקו מקריאת השורות האלו, זה לא המקצוע שלי ובקושי אפילו תחביב שלי, אבל יחד עם זאת, הקבוצה הבינונית אך המאוזנת הצליחה לגבור על הקבוצה החזקה הרבה יותר אך הלא מאוזנת לחלוטין.
ומכאן אנחנו יוצאים לקישור המהיר לעולם העיצוב האינטראקטיבי (למרות שכמובן ניתן להשליך על כמעט כל עולם אחר, ועל תחומי העיצוב השונים על אחת כמה וכמה). מעצבי אינטראקטיב חיבים איזון ביכולות שלהם. אם אתם לא יודעים לדבר עם הלקוחות שלכם ולהבין מהם את הצרכים האמיתיים שלהם, קשה להאמין שתצליחו להגיע לסיום מוצלח של הפרויקט שלכם, אפילו אם יכולות התדמית שלכם מרהיבות. גם אם ההבנה שלכם של התחום הטכנית יוצאת מגדר הרגיל, אתם עדיין חייבים להצליח ליצור עיצוב איכותי וכן הלאה. עדיף מעצב בינוני בכל התחומים ממעצב ענק בתחום מצומצם.
אבל קבוצת כדורגל היא יותר ממעצב בודד שמנסה לשפר יכולות אישיות. ההשוואה לא מספיק טובה. נלך צעד אחד קדימה ונדבר על הרכבת צוות או בניית סטודיו. לכל אדם יש נטיה לחבב יותר ולהעריך יותר אנשים מהתחומים הקרובים אליו. אם אני חזק יותר בצד הטכני, מן הסתם אני ארצה לשכור אנשים עם הבנה טכנית. הסיבות לכך הן רבות, ובין היתר קשורות לעובדה שאם אני חזק טכנית, אני כנראה חושב שהצד הטכני חשוב יותר או משמעותי יותר מצדדים אחרים בתחום העיסוק שלי. אבל חשוב לזכור שכמו בכדורגל, כך גם בעיצוב, עדיף קבוצה בינונית ומאוזנת מקבוצה חזקה מאד בתחום ספציפי וחלשה מאד בשאר התחומים. עדיף יהיה למעצב עם חוזק טכני, לשכור מעצב עם נטיה לתחום אחר בתחום עיצוב האינטראקטיב מאשר לשכור עוד מעצב עם הבנה טכנית חזקה. במידה וכל המעצבים בצוות חזקים מאד טכנית אבל חלשים מאד תדמיתית, הקבוצה שלכם, כנראה, תפסיד.
לסיכום – פזרו את המשאבים שלכם בצורה מאוזנת ככל הניתן גם ברמה האישית וגם ברמה הצוותית ותגיעו לתוצאות טובות יותר.
בהצלחה.

קטגוריה: לימודי.

3 תגובות

Comments closed

 1. נכתב על ידי אלי:

  רונן, קודם כל אחלה ביקורת כדורגל ואני מצפה לראות אותך כפרשן באולפן האלופות הקרוב!
  לא ידעתי שאתה אוהב פוצ'יבולה
  אבל תיקון, על אף אהבתך הגלויה לקמרונים הטובים במשחק אדיר זה ("אדיר" ביחס למונדיאל הדי מצ'עמם עד כה) הנבחרת הטובה יותר עלתה לדעתי. משום שהם ניצלו הגנה בינונית מינוס של נבחרת קמרון עם התקפה פושרת. הדנים, קבוצה יותר מאורגן עם שוער אוויל, הצליחה לנצב עם משחק טקטי טוב, התקפות מאוזנות וחילופים טובים.

  20 יוני, 2010 @ 11:21
 2. נכתב על ידי Berliner Ronen:

  פוצ'יבולה הוא כדורגל עף ולא כדורגל, אבל שטויות, הדנים באמת היו הנבחרת הטובה יותר, גם על פי מה שרשמתי כאן.

  20 יוני, 2010 @ 11:43
 3. Pingback from עיצוב | מכינה לעיצוב:

  […] על כדורגל ועיצוב […]

  4 יולי, 2010 @ 18:54